Nejcennější v době digitalizace jsou informace. Nesdílené informace, jsou mrtvé informace. Buďme proto součástí lepší budoucnosti 🍀
BIM
Počátky metodiky BIM sahají do 70. let dvacátého století a za posledních desítky let se posunuly dramaticky kupředu – z teorie do aplikované praxe. Zkratka BIM (Building Information Modelling) se používá pro informační modelování staveb, který představuje vytvoření, užití a správa dat stavby během celého jejího životního cyklu.
M ale lépe vystihuje slovo Management zaměřený především na řízení toku informací o stavbě.
BIM
= metoda, nikoliv jedna aplikace
BIM INFORMAČNÍ MODEL
= databáze dat
BIM PROCES
= výměna, sdílení a správa informací
BIM metoda je vhodná pro jakoukoliv stavbu, nejen v pozemním stavitelství, kde je v současné době uplatnění asi největší, ale postupně se začíná využívat i v dopravním stavitelství, příp. v dalších speciálních typech vč. inženýringu.
Informační model stavby (IMS) = digitální dvojče stavby
... je základním pilířem metody BIM. Spojují se v něm všechny informace o stavbě během celého životního cyklu, není to jen 3D zobrazení, ale všechny informace, které se ke stavbě váží – od grafické podoby, přes informace o vlastnostech použitých stavebních prvků, komunikaci až po záznam procesů.
Informační model stavby je tedy databáze informací, které zahrnují kompletní data o životního cyklu stavby - od jejího investičního záměru, přes přípravu dokumentací, výstavbu až po její dokončení a následnou správu. Data lze využít také i při její demolici a ekologické likvidaci. Do této databáze přistupují všichni účastníci v dané fázi, vkládají do ní data a naopak z ní čerpají informace.
Digitální model stavby (DIMS) = mnohem víc než jen 3D model
... v sobě propojuje grafické i negrafické informace a je zobrazením prostorového uspořádání a vlastností stavby v digitální podobě. Je tak tvořen z prvků obsahujících grafická i negrafická data, např. polohu, geometrické a fyzikální vlastnosti, textová uživatelská data atd.
Základní DIMS vzniká v CAD / BIM systémech určených pro navrhování stavby a zjednodušeně lze říct, že zatímco v CAD systémech projektanti pracují s čarami bez informačních hodnot, s čarami kategorizovanými pomocí uživatelských hladin, tak v BIM pracují projektanti s jednotlivými stavebními prvky rozdělenými do systémových kategorií (elementů).
Jak se pak začne stavba rodit, digitální model se postupně rozšiřuje o informace vložené dalšími stavebními profesemi. Digitální model stavby je tedy zdrojem většiny informací a veškeré změny provedené v modelu se projeví ve všech výkresech a výkazech.
CDE = místo jediné pravdy
Pro řízení stavby metodou BIM je nutnou podmínkou společné datové prostředí CDE (Common Data Environment). To je prostředí, kam mohou přistupovat všichni zúčastnění v dané fázi stavby a kde mají možnost sdílet důležité informace. Kde také naleznou vždy jejich aktuální podobu. CDE není jen chytré uložiště dokumentů, ale slouží především k digitalizaci procesů a komunikace, včetně jejich nesmazatelné digitální stopy.